ILGAZ KIŞ EĞİTİM MERKEZİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALTYAPISI

PH PROGRAM HIZMETLERI, Aralik 2002`de TSK bünyesinde bulunan 4. Kolordu 9. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın Ilgaz Kış Şartlarında Hayatta Kalma Arama Kurtarma Eğitim Merkez Komutanlığı tesisi için gerekli bilişim teknolojileri altyapı projesini gerçekleştirmiştir.

Proje genel olarak iki kısımdan oluşmuştur:
(1) Tesisin ihtiyacı olan bilgisayarlar ve aksesuarları, ve
(2) Sisteme iletişim altyapısı sağlayacak binalar arası ve binaiçi kablolama.

Yukarıda anılan işlevler için 19 adet PC, 6 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet sunucu, ve UPS, yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi gibi ek aksesuarlar temin edilmiştir. İletişim altyapısı için 150 metre Fiber Optik kablo, 2200 metre CAT 5e UTP kablo, 800 metre PVC kablo kanalı ve bu ürünler için kullanılacak Patch Pano, ve 2 adet 24 portlu ağ anahtarı kullanılmıştır.

Kurulan ağ altyapısında kullanılan ürünler EIA/TIA 568B, ISO/IEC 11801 standartlarına tam uyum sağlamaktadır. Binalar arası Fiber Optik kablo 1Gbps, binaiçi UTP kablolama ise 100Mbps hızlarına destek vermektedir. Altyapıda kullanılan fiber optik kablolar Multi Mode olup 4 Core outdoor çelik zırhlıdır.

Sistemde kullanılan ağ işletim sistemi Microsoft Windows 2000 Server temelli olup Active Directory mimarisi ile domain modelinde oluşturulmuştur. Bunlara ek olarak ofis uygulamaları ile Muhasebe ve Kiler programları da sağlanmıştır.

TEKNOLOJİLER
Fiber Optik
Gigabit Ethernet