RADYO KULÜP / RADYO D

Kanal D'nin radyosu Radyo D 1993 yılında Radyo Kulübü Uluslararası Programlar A.Ş. adı altında yayına başladı. PH Program Hizmetleri anılan radyonun 1999 yılına kadar %10 hissedarı idi. Bu bağlamda anahtar teslim kuruluşunun yanında 1995 yılına kadar yönetimini de PH Program Hizmetleri tarafından yürütüldü.

Radyo Kulüp 1994 yılında Türkiye'nin TRT'den sonra en büyük yayın alanına sahip olan radyosu olmasının yanında, aynı yıl RTGD tarafından verilen "Yılın Radyosu" ödülünün de sahibi oldu.

Radyo Kulüp yayınları "Ulusal Güçte Yerel Ses" sloganı ile Türkiye çapında giderek yaygınlaşan özgün bir modelin öncüsü oldu. Bu modelde il ve ilçelerdeki radyolar uydu aracılığıyla birbirlerine bağlanarak saat 08:00-20:00 arasında her saat başı 20 dakika boyunca İstanbul yayınları 37 merkezde dinletildi.

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki radyolar Radyo Kulüp'ün kendi yatırımlarıydı; diğer 34 radyoya franchising anlaşmaları yapıldı. Bu modelle Radyo Kulüp'ün reklam pastasından aldığı dilim büyütüldü, yerel radyolarda da o günün ünlü DJ'lerinin yayınlarının dinlenmesi sağlandı.

1995 Kurban Bayramında Türkiye'deki 128 radyo birbirine bağlanarak ortak yayın yapıldı. 1994 ve 1995 yıllarında Türkiye sınırları dışına çıkılarak Somali ve Bosnadaki birliklerimiz aileleriyle radyo aracılığıyla konuşturularak ilklere imza atıldı.

1995 yılında RTÜK bu modelin yerel radyoların rekabetine zarar verdiği düşüncesi ile saat başı bağlantıların uygulanmasını yasakladı. (Bugünkü yasa ve yönetmeliklerde bu kısıtlama kaldırılmıştır.)

1995 yılının ağustos ayında Doğan Medya Center'da kurulmuş olan Radyo Kulüp, Kanal D'nin Mecidiyeköy'deki Stüdyolarına taşındı ve o dönemden beri Radyo D adıyla yayın yapmaya başladı.

1999 yılında PH Program Hizmetleri hisselerini büyük ortağa satarak radyo ile olan ticari ilişkisine son verdi.

Loading the player ...